Stare Aparaty

Fotorelacje z Łodzi

Felietony

2014-02-18
Emil Stankiewicz o aparacie al'a minute i nie tylko.

Emil Stankiewicz jest fotografem, zamieszkałym w Białymstoku. Prężnie działa w rodzimym mieście, ponieważ jego wachlarz usług jest wzbogacony o techniki już co raz mniej spotykane w tym zawodzie. Wykonuje on zdjęcia aparatem do talbotypii, tzw. 5-minutówką. Obraz jak 100 lat temu powstaje naświetlony na światłoczułych papierach.


Zapraszamy na rozmowę z Emilem Stankiewiczem.

Czy to Twój pierwszy aparat własnej produkcji?


To już mój kolejny aparat. Wcześniej składałem aparaty z klocków lego - o dziwo działały. Jeden nawet przetrwał prawie rok, nazywał się "Fotoklocek". Jego historię można było śledzić na blogu: www.fotoklocek.wordpress.com. Brakowało mi często tego, że nie mogłem wywoływać zdjęć zaraz po zrobieniu.Jak zrodził się pomysł na budowę takiego aparatu?

Było to połączenie problemu z wcześniejszego aparatu oraz przypadku - spotkania z etnografem, który przybliżył mi fotograficzną przeszłość mojego regionu. Mianowicie otrzymałem album o Jakubie Smolskim - wiejskim fotografie z Łuki. Miał on podobnie działający aparat i fotografował mieszkańców swojej wsi oraz sąsiednich.

Aparat zbudowałeś sam, możesz coś więcej opowiedzieć o tym przedsięwzięciu?

Aparat jest mojego projektu, lecz pomagał mi go budować stolarz. Dostałem surowy materiał, który później przechodził wykończenie, dużo testów i zmian. Często wspólnie spędzaliśmy wieczory główkując jak połączyć moją wizję funkcjonalności z możliwościami technicznymi konstrukcji. W rezultacie wyszło to chyba na dobre :)Prowadzisz również warsztaty fotograficzne?


Tak, obecnie wspólnie ze znajomym organizujemy warsztaty fotograficzne pt: "Sploty przeszłości". Są to 3 dni pełne technik fotograficzny ale nie tylko. Mając dość czystej praktyki na warsztatach postanowiliśmy wprowadzić historię do zajęć, aby nadać sens fotografiom, które powstaną podczas warsztatów. Wiemy, że to pozytywnie zadziała na warsztatowiczów pobudzając ich fantazję. Przerobimy temat talbotypii oraz mokrego kolodionu w dwóch odsłonach - jako dostojne ambrotypy oraz negatywy. Do dyspozycji uczestników przygotowaliśmy 5 aparatów wielkoformatowych do płyt szklanych oraz kilka innych niespodzianek o których już niedługo na stronie www.idlozi.plW swojej pracy wykorzystujesz również technikę albuminową.

Lubię eksperymentować z fotografią. Albumina jest bardzo wdzięcznym medium, ponieważ jest powtarzalna i łatwa w obsłudze. Również ze względu na okres jej stosowania jest bardzo ciekawym medium. Wtedy fotografowie używali coraz rzadziej papieru solnego, a mokry kolodion i albumina były uznawane za nowości techniczne.Jakie plany na przyszłość?

Bardzo chciałbym móc dalej rozwijać się w dawnej fotografii, poznawać kolejne techniki oraz oczywiście mieć czas na robienie zdjęć :) To taki cel na kolejny semestr na uczelni, mam nadzieję że w wakacje zadzieje się więcej...


Dziękujemy za rozmowę i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.
Więcej informacji na temat Emila Stankiewicza i Atelier Idlozi można znaleźć na:

Strona Idlozi: www.idlozi.pl
Facebook: facebook.com/idlozi

Tablice czasów naświetlania Zbigniew Fidos o fotografii koncertowej. Emil Stankiewicz o aparacie al'a minute i nie tylko. Odszukaj swój aparat po kradzieży. Jak zbudować beauty dish. The Vanishing Cultures: An American Portrait
O nas Podziękowania Regulamin Kontakt search
Code by Piotr Rogacki Design by Aleksandra Korszuń Idea & Copyrights © Paweł Piechota