Stare Aparaty

Fotorelacje z Łodzi

Felietony

2013-10-16
Jak zbudować beauty dish.

Przedstawiamy domowy sposób na wykonania czaszy typu Beauty dish. Będzie ona również wyposażona w nasadkę typu plaster miodu.

Czasza będzie przeznaczona do mocowania na reporterskich lampach błyskowych. Ale nie ma problemu aby w analogiczny sposób wykonać inne mocowanie.

Zasadniczą zaletą samodzielnego wykonania tego typu oświetlenia jest oczywiście jej koszt. Za nowy zestaw musieli byśmy zapłacić około 120-150 zł. Koszt samodzielnej budowy mieści się w granicach 50-60 zł.

Tego typu konstrukcja posiada również drobne wady, plastikowa miska jest materiałem dość sprężystym co może powodować odpadanie farby. Zmusza to do ostrożnego posługiwania się sprzętem.

Podsumowując, jeżeli masz troszkę czasu, posiadasz niewielkie zacięcie modelarskie i nie posiadasz jeszcze Beauty Disha, bardzo polecamy Ci samodzielne wykonanie takiej czaszy.

Życzymy miłej zabawy i zapraszamy do budowy.

Potrzebne Ci będzie:

 • Miska

 • Podstawek pod kufel do piwa

 • Farby w spraju: srebrna i czarna lub biała i czarna

 • Folia aluminiowa kuchenna

 • Sznurek

 • Słomki

 • Papier 300g

 • Pistolet do sylikonu

 • Sylikon

 • Nożyczki

 • Nożyk introligatorski

 • Ołówek

 • Linijka

 • Gumki do włosów

 • Klipsy

 • Izolacja monterska

Plaster miodu

Potnij słomki na odcinki około 20 mm.

Posklejaj wszystkie słomki razem tak aby tworzyły klasyczny plaster miodu. Sklejając słomki nakładaj zewnętrzne warstwy i po każdej z nich ściśnij je gumką tak aby warstwy do siebie przylegały. Poczekaj aż wyschnie zdejmij gumkę i nakładaj kolejną.

Nie sklej ze sobą więcej warstw niż pomieści obręcz plastra miodu.

Aby wykonać obręcz potnij kartkę papieru na paski o szerokości ~30 mm

Sklej paski na najszerszej krawędzi miski. Nie przyklejaj pasków do miski tylko same do siebie, tak aby można było je zsunąć po zastygnięciu kleju. Wykonaj kilka warstw, wtedy plaster miodu będzie stabilniejszy. Bardzo przydatne przy tej czynności są klipsy.

Zdejmij obręcz plastra miodu z miski i włóż do niej posklejane słomki. Ubytki wypełnij pozostałymi słomkami.

Po zastygnięciu kleju obklej plaster miodu czarną izolacją poprawi to stabilność i ułatwi zdejmowanie go z czaszy.

Czasza Beauty dish

W podstawie miski zrób otwór na lampę błyskową.

Wywierć otwory na sznurek trzymający talerz odblaskowy:
- Cztery w środkowej części miski. Otwory powinny znajdować się na przeciwko siebie aby przepuszczony przez nie sznurek krzyżował się wewnątrz czaszy tworząc kąt prosty. Talerzyk powinien znajdować się w połowie głębokości miski.
- Cztery w podstawie. Muszą się one znajdować na tej samej wysokości co pierwsze otwory.

Pomaluj czaszę na zewnątrz czarną farbą a od środka na kolor srebrny lub biały. Wybór koloru zależy od efektu jak chcesz osiągnąć.

Przeciągnij na krzyż sznurek przez wnętrze czasy tak aby można było na nim zawiesić talerz. Pozostałe części sznurka przywiąż do wywierconych otworów w dnie miski.

Talerzyk odblaskowy wykonaj z podkładki pod kufel do piwa i aluminiowej folii kuchennej. Folię przytnij tak aby wystawała poza podkładkę i przyklej po jednej stronie. Pozostałe krawędzie folii zagnij na drugą stronę podkładki.

Przyklej gotowy talerzyk do sznurka tak aby folia skierowana była w kierunku otworu na lampę a środek talerzyka był w miejscu gdzie krzyżuje się sznurek. Od zewnątrz przyklej tych samych wymiarów co podkładka białą kartkę.

Aby wykonać mocowanie lampy wytnij z kartki paski ~40 mm i obklej go dookoła swojej lampy reporterskiej. Najlepiej kilka warstw. Po zastygnięciu kleju zdejmij gotowe mocowanie lampy i wsuń w wycięty wcześniej otwór w czasy. Nie wsuwaj go głębiej niż na 5 mm w głąb czaszy.

Wypełnij zewnętrzną część dna miski sylikonem aby przykleić mocowanie lampy do klosza. Warto nałożyć dość dużą ilość sylikonu, wtedy mocowanie będzie bardziej stabilne. My użyliśmy akrylu ale sylikon będzie bardziej odpowiedni ze względu na swoją elastyczność.

Poczekaj aż sylikon wyschnie i możesz się już bawić.

!!! Gratulacje !!!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem Beauty disha.

Tablice czasów naświetlania Zbigniew Fidos o fotografii koncertowej. Emil Stankiewicz o aparacie al'a minute i nie tylko. Odszukaj swój aparat po kradzieży. Jak zbudować beauty dish. The Vanishing Cultures: An American Portrait
O nas Podziękowania Regulamin Kontakt search
Code by Piotr Rogacki Design by Aleksandra Korszuń Idea & Copyrights © Paweł Piechota