Stare Aparaty

Fotorelacje z Łodzi
Producent: Pentacon
Kraj: Niemcy
Produkowany od: 1959
Strona www: www.pentacon.de/

Kombinat VEB PENTACON Dresden - Producent aparatów fotograficznych powstały w NRD. Firma mieściła się przy Shandauer Straße 76 w Dreznie.

Pierwotna nazwa brzmiała: VEB Kamera und Kinowerke Dresden.
Firma powstała w 1959 z połączenia kilku fabryk produkujących aparaty fotograficzne: Carl Zeiss, Welta, Belca i Altissa. W 1964 nazwę zmieniono na VEB Pentacon, a w 1968 po wchłonięciu kolejnych zakładów: Ihagee, Meyer-Optik, Mentor i Certo przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Kombinat VEB Pentacon Dresden.

W 1964 nazwę zmieniono na VEB Pentacon. W 1968 po wchłonięciu kolejnych zakładów: Ihagee , Meyer-Optik, Mentor i Certo przedsiębiorstwo zmieniło nazwę
na Kombinat VEB Pentacon Dresden.

Zakłady Pentacon znane są z produkcji aparatów pod nazwą PENTACON, Praktica, Exakta, oraz obiektywów i akcesoriów fotograficznych.

W październiku 1990 przedsiębiorstwo Pentacon zostało postawione w stan
likwidacji i w tym stanie wykupione przez Heinricha Mandermanna, właściciela
m.in zakładów optycznych Schneider-Kreuznach. Już w 1985 we współpracy
z kombinatem Pentacon uruchomił on w firmie Exakta Foto GmbH w Norymberdze produkcję aparatów fotograficznych Exakta 66 będących rozwinięciem konstrukcji aparatów Pentacon Six.

Po zakupieniu kombinatu Pentacon i zmianie jego nazwy na Pentacon GmbH produkcję Exakty 66 przeniesiono do Drezna, gdzie kontynuowano ją do 2000 roku. Obecnie firma Pentacon produkuje m.in. aparaty cyfrowe marki Praktica.

Znaki graficzne używane przez producenta:

Zobacz również:

Bibliografia:

Lustrzanka jednoobiektywowa zobacz wszystkie (5)

O nas Podziękowania Regulamin Kontakt search
Code by Piotr Rogacki Design by Aleksandra Korszuń Idea & Copyrights © Paweł Piechota