Stare Aparaty

Fotorelacje z Łodzi
Producent: Ihagee
Kraj: Niemcy
Produkowany od: 1912 – 1970

Ihagee - (Industrie- und Handelsgesellschaft), od skrótu IHG powstała używana później nazwa Ihagee. Przedsiębiorstwo Ihagee zostało założone w Dreźnie
w roku 1912 przez Holendra Johana Steenbergena.

Firma Ihagee to niemiecka fabryka aparatów fotograficznych, znana głównie
z jednoobiektywowych lustrzanek małoobrazkowych Exakta. Była pierwszą fabryką, która wyprodukowała lustrzankę małoobrazkową i pierwszą, która wyprodukowała lustrzankę z wymiennym celownikiem.

Pierwszy aparat fotograficzny został wyprodukowany w oparciu o patent Steenbergena z 1910 i nazywał się Photorex. Powstawały coraz to nowe typy aparatów i w 1920 został wyprodukowany jednoobiektywowy lustrzany aparat skrzynkowy Paff.

W 1933 powstała "miniaturowa" jak na owe czasy lustrzanka na błonę zwojową, wykonująca zdjęcia w formacie 4x6.5 cm o nazwie Exakta.

W 1934 firma Ihagee po raz pierwszy zastosowała dźwignię szybkiego przesuwu błony, a w 1935 po raz pierwszy wbudowała w aparat gniazdko lampy błyskowej wyzwalanej przez migawkę aparatu.

W 1936 podjęto produkcję aparatu Kine-Exakta, pierwszej lustrzanki jednoobiektywowej wykonującej zdjęcia na kinematograficznej taśmie filmowej
o szerokości 35 mm.

W 1939 podjęto produkcję lustrzanki jednoobiektywowej na błonę zwojową
w formacie 6x6 cm.

W 1939 i 1942 Ihagee opatentowało metody pomiaru światła w aparatach lustrzanych, w tym pomiar przez obiektyw (TTL). Niestety nie wdrożono tych rozwiązań do produkcji. Podczas bombardowania Drezna 13 lutego 1945 zakłady zostały prawie całkowicie zniszczone.

Po II wojnie światowej odbudowano zakład w Dreźnie i rozwijano produkcję lustrzanek Exakta i Exa. W 1970 przedsiębiorstwo włączono go koncernu Pentacon. Ostatni model Exakty RTL 1000, był już produkowany we współpracy z Pentaconem i zawierał dużo rozwiązań z aparatów Praktica.

Steenbergen w roku 1959 założył w RFN przedsiębiorstwo Ihagee West.
W 1966 wyprodukowało aparat Exakta Real, a w 1967 Exakta TwinTL
(we współpracy z Cosiną). Żaden z nich nie zdobył popularności. Przedsiębiorstwo zlikwidowano w 1976.

Zobacz także:

Bibliografia:

O nas Podziękowania Regulamin Kontakt search
Code by Piotr Rogacki Design by Aleksandra Korszuń Idea & Copyrights © Paweł Piechota