Stare Aparaty

Fotorelacje z Łodzi
Producent: Yashica
Kraj: Japonia
Produkowany od: 1949 – 2005

Yashica (Yashima Seiki Company) - Japoński producent aparatów fotograficznych. Firma powstała w grudniu 1949 roku w Nagano, Japonia, z początkowej inwestycji 566 dolarów. Jej ośmiu pracowników pierwotnie produkowało komponenty elektryczne do zegarów, następnie zaczął tworzyć elementy aparatu, i w czerwca 1953 roku wprowadzili swój pierwszy pełny aparat fotograficzny: Yashimaflex - lustrzankę dwuobiektywową, średniego formatu.

Pod koniec 1953 roku, Yashima Seiki Company zmieniła nazwę na Yashima Optical Industry Company, Ltd.

W 1957 roku w Nowym Jorku założony został oddział do zarządzania działaniami marketingowymi w USA - Yashima Yashica, Inc. Tego samego roku doszło do wprowadzenia popularnej serii nowych lustrzanek dwuobiektywowych TLR, linia Yashica Mat. Przez następne półtora roku, Yashima wciąż rozwijała się i w 1958 roku zatrudniała już 1982 pracowników.

W 1958 roku, Yashima zmieniła nazwę na Yashica Company, Ltd., po przejęciu firmy Camera Nicca, Ltd. Projekty nabyte po przejęciu Nicca pomogły firmie rozszerzyć swoją linię produktów o zaawansowane aparaty 35 mm i dalmierzowe. Wraz z nowymi lustrzankami SLR wprowadza własne mocowanie obiektywu o nazwie Yashica Pentamatic. Niestety mocowanie nie przyjęło się i firma Yashica stosowała w późniejszych modelach mocowanie obiektywu M42.

W 1973 roku, Yashica firma rozpoczęła współpracę z firmą Carl Zeiss. W czasie pracy nad profesjonalną lustrzanką 35mm SLR z elektronicznie sterowaną migawką powstał Contax RTS (dla "Real Time System"). Za ergonomię i stylizację nowego modelu odpowiedzialna była F. Alexander Porsche Group. Nowy Contax RTS pojawił się pierwszy raz na targach Photokina w 1974 roku i stał się komercyjnym sukcesem.

Po sukcesie RTS, Yashica szybko wprowadziła kilka nowych lustrzanek SLR począwszy od FX-1 (1975) i FX-2 (1976). W tym samym roku, w którym wyszedł Contax RTS, Yashica korzystając z niektórych cech RTS w tym migawki elektromagnetycznej - opracowała ekskluzywny aparat Yashica FR. W kwietniu 1977 roku powstały jeszcze nowe modele FR-I i FR-II.

W październiku 1983 r., Yashica Spółka z o.o. została przejęta przez firmę Kyocera. Po 1983 roku wszystkie aparaty marki Yashica - również nowe aparaty Contax - były sprzedawane przez firmy Kyocera (Kyoto Ceramics).

W 1985 r. firma wypadła słabo przy silnej konkurencji - zwłaszcza firmie Minolta, która wprowadziła konkurencyjne cenowo i zaawansowane lustrzanki SLR z wbudowanym autofokusem.

Yashica wprowadziła własny system autofocus do lustrzanek SLR, lecz został on jednak przeceniony i słaby obrót w stosunku do konkurencji spowodował stopniowe przerwanie produkcji wszystkich wysokiej klasy lustrzanek SLR.

W 2005 Kyocera wstrzymała produkcję wszystkich produktów Contax, Yashica oraz inne marki Kyocera związanych z fotografią.

W 2008 Kyocera sprzedał prawa do znaku towarowego Yashica firmie Hongkongu MF Jebsen Group.

Zobacz również:

Bibliografia:

Aparat kompaktowy

O nas Podziękowania Regulamin Kontakt search
Code by Piotr Rogacki Design by Aleksandra Korszuń Idea & Copyrights © Paweł Piechota