Stare Aparaty

Fotorelacje z Łodzi
Producent: PZO
Kraj: Polska
Produkowany od: 1921
Strona www: www.pzo.waw.pl

Polskie Zakłady Optyczne – powstałe w 1921 r. w Warszawie, założone przez grupę przemysłowców: Kazimierza Mieszczańskiego, Georga Cora, Karola Hercyka, Henryka Kolberga i innych. Działania Panów były procesem ratowania i rozwoju fabryki aparatów optycznych powstałej w 1899 r. Tak narodziła się spółka o nazwie "Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i s-ka".

Na szybki rozwój firmy miało wpływ zamówienie złożone przez III Departament Artylerii i Uzbrojenia Ministerstwa Spraw Wojskowych na 1000 sztuk lornetek.
Do produkcji potrzebne było miejsce i tak w czerwcu 1926 r. zakupiono plac
wraz z budynkami przy ul. Grochowskiej 316, gdzie wcześniej produkowano tabakierki.

Lata 1930-31 były dla firmy trudne z powodu kryzysu gospodarczego w Polsce. Wtedy to francuscy udziałowcy wykupili pakiet kontrolny akcji i zmienili nazwę
na Polskie Zakłady Optyczne S.A. Podczas II wojny światowej kontrolę nad zakładem przejął Zeiss – Jena.

14 września 1944 r. Praga i zakłady zostały wyzwolone. Na terenie zakładów trwały porządki. W 1951 r. decyzją Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego nastąpiła rozbudowa fabryki i wprowadzenie do produkcji nowych wyrobów, które z powodzeniem eksportowano na zachód.

Do lat 80. minionego wieku w PZO wytwarzano asortyment wyrobów precyzyjno-optycznych, takich jak mikroskopy, instrumenty geodezyjne, lornetki, lupy, rzutniki. Produkowano również sprzęt dla potrzeb wojskowych Układu Warszawskiego.
Wraz z przyłączeniem pod koniec lat 60. Warszawskich Zakładów Fotooptycznych PZO przejęły także produkcję aparatów i akcesoriów fotograficznych.

Zmiany w roku 1989 spowodowały spadek aktywności firmy, przede wszystkim
w produkcji zbrojeniowej i jednostkach organizacyjnych finansowanych z budżetu Państwa. 2 listopada 1995 roku przedsiębiorstwo państwowe PZO zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. 14 maja 1996 r. – Ministerstwo Przekształceń Własnościowych wniosło akcje PZO S.A. do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych.

Obecnie PZO składa się z kilku spółek zależnych od spółki Polskie Zakłady Optyczne Sp. z o.o. (można używać skróconej nazwy PZO Sp. z o.o.), spółka, która jest odpowiedzialna za produkcję to PZO Mikroskopy i wyroby optyczne Sp. z o.o. (spółka córka), produkcja odbywa się ciągle w tym samym miejscu ale nie we wszystkich halach. Nie używane hale (przedwojenne) zostały nabyte przez dewelopera i zostaną przekształcone w lofty.

W 1970 roku w Rzeszowie powstała Filia PZO. Początkowo myślano o budowie
4 budynków przy ulicy Zwierzynieckiej 4 w których miało się mieścić Polskie Centrum Optyczne. Budowa zakończyła się na pierwszym budynku, w założeniu miał to być budynek administracyjny. PZO w Rzeszowie pod koniec lat 80. zatrudniała ponad 500 osób. produkowała pojedyncze elementy optyczne dla PZO.
Zajmowano się też składaniem prostych urządzeń optycznych.

W 1992 roku PZO w Rzeszowie oddzieliło się od macierzystej firmy w Warszawie
i zostało nazwane Optores.

W 1993 zostało sprywatyzowane, a w 1997 roku budynek i wszystkie maszyny zostały sprzedane. Na bazie potencjału ludzkiego i maszyn powstała w 1997 roku
w Rzeszowie Optica sp. z o.o. , która w 2002 roku zmieniła nazwę
na B&M Optik Sp. z o.o.

Zobacz również:

Bibliografia:

O nas Podziękowania Regulamin Kontakt search
Code by Piotr Rogacki Design by Aleksandra Korszuń Idea & Copyrights © Paweł Piechota