Stare Aparaty

Fotorelacje z Łodzi
Producent: Leica
Kraj: Niemcy
Produkowany od: 1913
Strona www: en.leica-camera.com/home

Leica Camera AG - Niemiecki producent optyki i aparatów fotograficznych, wcześniej znany jako Ernst Leitz GmbH. Marka Leica składa się z trzech firm:
Leica Camera AG, Leica Geosystems AG i Leica Microsystems AG,

Nazwa pochodzi od nazwiska właściciela zakładów: Leitz oraz od słowa camera)

Pierwszy aparat marki Leica powstał w 1913 roku. Skonstruował go Oskar Barnack. Pomysłem autora było użycie w aparacie fotograficznym około 2 metrów perforowanej taśmy kinematograficznej, co pozwoliło uzyskać 40 klatek na jednym odcinku błony. Klatka małoobrazkowa 24x36mm powstała z podwojenia kinowej 18x24mm.

Z nastaniem aparatów "Leica" rozpoczął się okres nowoczesnego reportażu fotograficznego. Dzięki rozmiarom i poręczności tego sprzętu fotoreporter mógł znajdować się w centrum wydarzeń. Produkcję seryjną aparatów marki Leica rozpoczęto w 1925 roku w zakładach E. Leitz Optische Werke w Wetzlar.

W listopadzie 2007 na aukcji w Wiedniu za model z 1923 zapłacono 336 tysięcy euro. Model, który osiągnął tę cenę należy do prototypowej serii i jest oznaczony numerem 107. Jest pierwszym aparatem wyeksportowanym na rynek amerykański (w celu przedłożenia w tamtejszym urzędzie patentowym.

W maju 2011, na aukcji w Niemczech sprzedano aparat fotograficzny firmy Leica
z 1923 za 1,32 miliona euro. Aparat ten pochodził z serii liczącej zaledwie 25 egzemplarzy. Ten jeden miał wygrawerowany napis "Germany",
gdyż starał się o patent w Nowym Jorku.

Obecnie firma Panasonic w niektórych modelach swoich aparatów wykorzystuje obiektywy marki Leica.

Zobacz również:

Bibliografia:

Lustrzanka jednoobiektywowa

O nas Podziękowania Regulamin Kontakt search
Code by Piotr Rogacki Design by Aleksandra Korszuń Idea & Copyrights © Paweł Piechota