Stare Aparaty

Fotorelacje z Łodzi
Producent: K M Z
Kraj: Rosja
Produkowany od: 1942 – 2005
Strona www: www.zenit-foto.ru/

Krasnogorskiy zavod im. S A Zvereva ( rus: Красногорский завод им. С. А. Зверева ) - jest to Rosyjska fabryka aparatów fotograficznych mieszcząca się w Krasnogorsk w pobliżu Moskwy. Specjalizowała się w technologiach optycznych.

Krasnogorsk Mechanical Works ( Красногорский механический завод, Krasnogorskiy Mechanicheskiy Zavod ). Podczas okresu sowieckiej władzy nazywana była: Krasnogorsk Zakłady Mechaniczne (Красногорский механический завод, Krasnogorskiy Mechanicheskiy Zavod). Skrót KMZ (КМЗ) jest nadal w powszechnym użyciu.

Po zakończeniu wojny w 1945 r.KMZ rozpoczęła produkcję obiektywów fotograficznych według specyfikacji Carl Zeiss, którego fabryka w Jena została opanowana przez Armię Czerwoną. W latach powojennych KMZ rozpoczęła również produkcję aparatów Zorki, kopię niemieckiego Leica II i sowieckiej FED, W następnych latach, KMZ był głównym dostawcą obiektywów fotograficznych w Związku Radzieckim.

Po upadku Związku Radzieckiego, produkcji aparatów była w dużym nieładzie. Aparaty z serii Zenit nadal były produkowane przez jakiś czas oraz KMZ było obecne na międzynarodowych targach fotografii, takich jak Photokina czy PMA, a nawet przedstawiła kilka nowych produktów, ale problemy z produkcją i niska sprzedażą w porównaniu do konkurencji spowodowała zamknięcie działu fotografii spółki KMZ w 2005 roku.

W 2007 roku rozpoczęto dyskusję o wznowieniu produkcji aparatów w fabrykach KMZ i możliwość produkcji aparatów cyfrowych. Niestety do tej pory nie podjęto prac w tym kierunku.

Zobacz również:

Bibliografia:

Lustrzanka jednoobiektywowa zobacz wszystkie (7)

Aparat dalmierzowy

O nas Podziękowania Regulamin Kontakt search
Code by Piotr Rogacki Design by Aleksandra Korszuń Idea & Copyrights © Paweł Piechota