Stare Aparaty

Fotorelacje z Łodzi
Producent: Eastman Kodak
Kraj: USA
Produkowany od: 1881
Strona www: www.kodak.com

Eastman Kodak – Eastman Dry Plate Company - Amerykańska firma produkująca sprzęt fotograficzny i filmowy. Założona została przez wynalazcę Georgea Eastmana
i inwestora Henryego Stronga.

Obecnie Kodak jest notowany na giełdzie nowojorskiej NASDAQ: EK i jest jeden
z największych koncernów na świecie zajmujących się produkcją sprzętu fotograficznego i filmowego. Posiada status międzynarodowej spółki akcyjnej. Centrala firmy znajduje się w Rochester w stanie New York w USA.

Słowo Kodak zostało wymyślone w 1888 roku przez samego Eastmana,
który po latach tak pisał o jego etymologii: Z filologicznego punktu widzenia słowo "kodak" jest więc równie pozbawione znaczenia jak pierwsze "gu" dziecka.
Słowo to – zwięzłe i szorstkie aż do granicy grzeczności, dosłownie ucięte z obu stron przez mocne, nieustępliwe spółgłoski – brzmi jak migawka aparatu. Czegóż chcieć więcej?
.

Początkowo nazwę Kodak, nosił aparat małoobrazkowy współpracujący z filmami
w rolkach, który był sprzedawany przez Eastman Dry Plate Company. Sukces komercyjny aparatu był tak wielka, że firma była bardziej kojarzona ze słowem Kodak niż z nazwiskiem Eastmana. Wtedy George Eastman zdecydował się zmienić nazwę firmy na Kodak.

Eastman ukuł także slogan reklamowy firmy: Ty naciskasz guzik, my robimy resztę.

Firma wprowadziła na rynek wiele obecnie stosowanych technologii fotograficznych, takich jak film fotograficzny w rolkach 135. Oprócz stworzenia standardu fotografii małoobrazkowej firma była też pionierem w fotografii kolorowej, wprowadzając jako pierwsza standard automatycznego wywoływania filmów znany jako proces C-41, który obecnie stosują praktycznie wszyscy wytwórcy kolorowych filmów małoobrazkowych na świecie.

W latach 90. XX wieku firma forsowała nową technologię fotografii tradycyjnej
o nazwie Advanced Photo System, mającą zastąpić aparaty małoobrazkowe. Technologia ta umożliwia radykalne zmniejszenie rozmiarów aparatów, stosowanie filmów umożliwiających zapisanie do 135 zdjęć na jednej rolce i automatyczne
ich katalogowanie.

13 stycznia 2004 koncern ogłosił zaprzestanie produkcji aparatów małoobrazkowych w USA i Europie Zachodniej i zarzucenie całkowicie rozwijania technologii Advanced Photo System, która nie cieszyła się specjalnym zainteresowaniem klientów. Produkcja i rozwój technologii tradycyjnych filmów fotograficznych będzie jednak kontynuowana.

Obecnie Kodak złożył wniosek o ochronę przed upadłością i zamierza przeprowadzić restrukturyzację.

Znaki graficzne używane przez producenta:

Zobacz również:

Bibliografia:

Aparat kompaktowy

Aparat skrzynkowy

Aparat mieszkowy

O nas Podziękowania Regulamin Kontakt search
Code by Piotr Rogacki Design by Aleksandra Korszuń Idea & Copyrights © Paweł Piechota